Консультпункт

Як навчити дитину висловлювати свої думки словами

Мова – результат розумової роботи, це спосіб передачі наших думок і почуттів, спосіб обміну інформацією.

Кожна людина має потребу у спілкуванні, а воно можливе, коли знаєш, про що говориш і як виразити свою думку.

Для того щоб володіти грамотною мовою, треба тренувати вимову, говорити чітко і виразно, поповнювати свій запас новими словами, освоювати навички усного мовлення.

Щоб мова дітей була багатою, щоб вони могли зрозуміло висловити свою думку, батьки можуть провести з дітьми кілька вправ. Наприклад, вправа, яка полягає в тому, що до слів потрібно підібрати якомога більше епітетів. Запитайте у дитини, яка сніжинка (біла, м’яка, тане, пухнаста). Або навпаки, треба вгадати – плакуча, розлога. Що це? Іва. Пограйте в антоніми і синоніми. Наприклад, людина товстий-худий, або худий – худий, товстий – дебелий. Ось ще одне завдання – підібрати слова, які підходять під визначення, наприклад, що буває карим, похмурим, бадьорим, широким; або знайти слова, що позначають дії, наприклад, дощ – ллє, мрячить, стукає по склі. Для додання експресивності мови можна пограти «в лупу». Наприклад, «я взяла лупу і вбачаю не паркан, а заборіще». Можна попросити дитину називати предмети в зменшувально-пестливих форм, що не стіл, а столик, що не дерево, а деревце.

Попрацюйте з картинками. Запитайте для початку, що зображено на картинці, а потім попросіть скласти зв’язну розповідь. Можна виходити з таких питань: що зображено на картинці? Що ви відчуваєте, дивлячись на цю картинку? Який заголовок можна придумати до цієї картинці?

Завдання можна змінити і взяти дві картинки із зображенням тварин. Попросіть знайти подібності та відмінності за зовнішнім виглядом (хвіст, лапи, зуби, очі, колір і довжина вовни), по середовищі існування і т. д.

Читайте з дитиною тексти і просите його переказувати їх. Уміння переказувати дуже важливо, так як дитина вчиться виділяти головну думку, опускати непотрібні подробиці.

Для полегшення завдання дитина може спочатку скласти план переказу і користуватися ним при відповіді. Для цього в тексті виділяються головні смислові частини, озаглавлювати, дається короткий (1-2 речення) опис кожної частини, потім складається переказ.

Такі вправи допоможуть дитині в подальшому, при вивченні великого обсягу інформації.

Щоб розвинути і збагатити мова, потрібно багато читати. Читати потрібно кожен день. Батькам треба обов’язково запитувати, чи сподобалася дитині книга, які герої йому запам’яталися, навчила чи книга чого-небудь, чи отримав дитина якусь нову інформацію. Попросіть дитину зробити ілюстрацію до якоїсь сцені, або виписати вподобану фразу, вивчити вподобаний уривок.

Зробіть вигляд, ніби ви не знаєте, про що прочитана дитиною книга. Попросіть розповісти вам її зміст. Поправляйте дитину, якщо вона часто повторює слова або використовує слова-паразити, наприклад, «ну, коротше», «забув, блін», «типу, він пішов», «ну і це, як його».

Для того щоб дитина захопилася читанням, можна влаштовувати сімейні читання. Це краще, ніж перегляд телевізора. Виписуйте дитині спеціальні журнали, в них часто проводяться конкурси на кращу розповідь або вірш. Надихнете дитини взяти участь у таких конкурсах.

Володіння словом – мистецтво. По тому, як людина говорить, можна визначити рівень його освіченості, начитаності. Якщо ваша дитина буде багато читати, він буде і писати грамотно, і говорити. Культурна мова стане візитною карткою вашої дитини.

Перевтома у дітей: що потрібно знати батькам

Деякі батьки не обізнані про дитячу перевтому в повній мірі. Адже прийнято вважати, що перевтомитися дитина може тільки в школі. Насправді, це міф і не більше. Навіть у немовлят може бути перевтома, і щоб адекватно відреагувати на неї, батьки повинні знати ознаки цього небезпечного явища у дітей.

Причини перевтоми у дитини

Перевтома може виникати у дитини в будь-якому віці — у дитинстві, у дошкільному або шкільному. У кожному віці причини цього явища можуть бути свої:

• У дітей грудного віку перевтома може виникати через порушення режиму дня. Іншими словами, з якої причини дитина спить менше, ніж належить.

• У дітей, які ходять у дитячий сад або школу, найчастіше перевтома пов'язано з високими навантаженнями. У цей період, як правило, дитина буває менше часу на вулиці, менше грає, менше спить.

• У підлітків причиною перевтоми в більшості випадків є гормональна перебудова.

• Під час перевтоми імунітет падає, що може привести до стану хронічної перевтоми.

• Однією з найпоширеніших причин перевтоми також є стрес у дитини, наприклад, з-за несприятливої обстановки будинку, з-за відсутності фізичних навантажень і так далі.

Як допомогти дитині впоратися з перевтомою

Найпоширенішою помилкою батьків вважається, що перевтома лікується сном. На жаль, перевтома це дуже складний процес в організмі, який неможливо зупинити тільки повноцінним відпочинком.

Коли дитина занадто довго перебуває у стані перевтоми, можуть виникати різні побічні явища, такі як, неврози безсоння, скачки артеріального тиску. І коли перевтома супроводжується підвищенням температури тела, дитині терміново потрібен лікар.

Лікується перевтома, насамперед, стабілізацією емоційного фону, створенням сприятливої атмосфери вдома, раціональним харчуванням. Раціон дитини повинен бути багатий овочами і фруктами, злаками, білками, що легко засвоюються.

При перевтомі допомагають ЛФК, масаж, прогулянки на свіжому повітрі, дотримання режиму дня, адекватні фізичні навантаження, прийом вітамінів. Крім цього, дитина повинна спати в прохолодній і добре провітреній кімнаті.